ЗНО 2010: Як написати власне висловлювання (твір роздум) - 1 Червня 2010 - Preterian
Середа
20.08.2014
07:49
Пошук
Наше опитування
Що ви б хотіли тут побачити
Всього відповідей: 601
ЗНО 2010опитування
Який предмет на ЗНО 2010 ви здали найкраще
Всього відповідей: 753
Заробіток в неті
Цікавить реальний заробіток?
Тоді тобі саме сюди!!!!
Заходь по посиланню та отримуй
від 5 до 17$$$ за 1000 закачок.
Для цього переходь по посиланню

http://wm.letitbit.net/register.php?invite=
b88f69dd112fa020b05404868f41389b

Порада!!! Вибирай тариф TURBA!!!!!!!!
Якщо треба, то звертайся через ICQ.
Мій номер 626-218-652
Статистика

Онлайн всього: 0
Гостей: 0
Користувачів: 0
ЗАПОВІТ ДЛЯ ЗНО
ЗАПОВІТ УЧАСНИКА ЗНО

Як умру я на тім тесті,
То ви поховайте
Отак зразу між книжками
Ще й гімн заспівайте.
Щоб всі бланки і штрих-коди,
Пакети з ручками
Було видно, було чути,
Як ревуть думками.
Як винесуть з того тесту
Ще когось живого
Дайте йому зразу випить
Багато й міцного.
Щоб тримало те міцнеє
До завтра до ранку
Головою об стіл б"єтья
Нехай на сніданку.
Поховайте та вставайте
Тести всі спаліте
І вражою горілкю
Волю окропіте.
І мене в гульні великій,
В гульні вольній новій
Не забутьте спом'янути
Чаркою при слові!
Халавні webmoney
Вы можете получить WMR-бонус в размере 0,01-0,10 WMR на свой кошелек 1 раз в сутки

Кошелек
Код Защитный код

Обмен Webmoney

Block title
Форма входу
Онлайн радіо
Календар
«  Червень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Корисні програми
Архів записів
Друзі сайту
Online Radio/TV
Про сайт
На даному сайті ви зможете знайти інформацію про ЗНО та ДПА, а також ви зможете знайти безкоштовні шпори та матеріали для навчання (крилаті фрази, приклади з літератури, що необхідні для написання творів), а також зможете поспілкуватися із бувалими людьми, що вже здавали ЗНО та ДПА.
Розкрутка сайту

Белый каталог сайтов

Украина онлайн
Tags...
Euroinfo.com.ua - All information a Cities Правила дорожнього руху 2010(2009) shops hotels in ukraine Теми для сайту vkontakte.ru скачати Teams $$$Заробіток в інтернеті на файлооб Skype 5.5.0.124 Final (Rus/Portable яка тільк Results tickets. Тут ви знайдете всю інформ Безкоштовний інтернет 2010 скачати
Ми рекомендуємо
секреты женского шашлыка
Анонс новой биржи копирайтинга eTxt.ru
Юридическая защита бизнеса от Мега-Интел
Полуфинальное противостояние №1!
http://game-plays.ru/
Крошки-литопсы. Чудеса маскировки
http://kino-2010.ru/post/soviet-movies/samaya-dlinnaya-solominka
Вторые блюда
как подобрать зимнюю резину для авто

Вітаю

Головна » 2010 » Червень » 1 » ЗНО 2010: Як написати власне висловлювання (твір роздум)
01:15
ЗНО 2010: Як написати власне висловлювання (твір роздум)

Якщо ви хочете отримати більше крилатих вмсловів та фраз - заходьте по посиланню: КРИЛАТІ ВИСЛОВИ ТА ЦИТАТИ

Тести зовнішнього незалежного оцінювання передбачають створення власного висловлення на запропоновану тему. Випускник має показати уміння аналізувати поставлену в темі проблему, подати власне бачення і розуміння її, аргументуючи висловлені думки; виявити знання з української літератури, історії, мистецтва, суспільного життя; грамотно сформулювати і написати твір певного обсягу, дотримуючись логіки і правил побудови тексту.

Що треба знати і вміти, щоб написати власне висловлення логічно, аргументовано, грамотно, оригінально?

Почнемо з відповідей на питання: Що таке текст? Яка його структура? За якими принципами твориться текст?

У книзі «Українська мова. Короткий тлумачний словник лінгвістичних термінів/Заред. С. Я. Єрмоленко. —К., 2001» подано таке тлумачення: 4сТекст — (лат. іехіит — зв’язок^ побудова, тканина) — зв’язне письмове чи усне повідомлення, що характеризується змістовою і структурною цілісністю й завершеністю, орієнтацією автора на певного адресата. Складниками тексту виступають речення, а також лексично-граматичні засоби зв’язку речень у цілісну комунікативну одиницю

Тобто текст це сукупність речень, які зв’язані за змістом і розташовані в певній послідовності.

У тексті наявне розгортання думок, подання більшого обсягу інформації, ніж у реченні. Усі ці думки пов’язує одна тема, і це визначає структуру тексту (композицію).

Композиція тексту має такі складники: вступ (теза, антитеза), основна частина (розгортання думки), висновок (кінцівка, підсумок теми).

Кожен із цих складників може бути розгорнутим (коли текст великий) і мати, у свою чергу, таку саму структуру.

Текст поділяється на абзаци — відносно закінчені і пов’язані змістом частини тексту, що складаються з кількох речень. Перше речення абзацу, як правило формулює думку, яка розгортається, аргументується в наступних

реченнях абзацу. Тобто абзац, — це чистина тексту, об’єднана мікротемою — окремим питанням, яке розглядається серед інших в темі.

Речення у зв’язному тексті пов’язані між собою логікою викладення думок. Граматично це втілюється в граматичному зв’язку між реченнями. Такий зв’язок буває послідове і паралельним.

Послідовний (ланцюговий) спосіб з’єднання речень у тексті: кожне наступне речення замислом і будовою пов’язане з попереднім, доповнює його зміст, Поступово розвиваючи тему. Наведемо приклад: За зовнішнім виглядом піхта на­гадує ялину. Як і в ялинці в неї густа крона. Обриси крони нагадують конус. Через конусоподібну форму крони піхту легко сплутати з ялиною. (В. Петров)

Паралельний спосіб з’єднання речень у тексті: речення передають події, що одночасно або чергуються одна за одною. Приклад такого способу з’єднання речень: Лаврін провесно совав заступом по землі. Карпо ледве володів руками, неначе сердився на свого важкого й тупого заступа. Веселому, жартівливому меншому братові хотілося говорити; старший знехотя кидав йому по кілька слів. (І. Нечуй-Левицький)

Поєднання послідовного та паралельного утворює змішаний спосіб з’єднання речень у тексті: Настала осінь. Вона хазяйнує скрізь. Убрала золотом сади, ліси, парки, а дахи будинків припорошила сріблястим інеєм. Та іноді пригріє сонечко, й сліду від паморозі не лишиться. Тоді прижене осінь звідкілясь хмари. Вони затулять сонечко і бризнуть на землю холодним дощем.

Залежно від характеру мовлення текст має такі різновиди: опис (словесне зображення зовнішнього вигляду когось чц чогось), розповідь (подання інформації про те, що, де, коли і з ким відбулося) і роздум (виклад міркувань, суджень, оцінок певних явищ, предметів, подій).

Саме твір-роздум і доведеться написати випускникам на зовнішньому незалежному оцінюванні.

Як створити такий текст — власне висловлення на запропоновану тему? За якими принципами воно будується?

По-перше, уважно прочитайте тему майбутнього твору і визначте в ній ключове слово (те, що формує головну думку теми). Ви можете погодитися або не погодитися з висловленням, мати свою думку щодо зазначеної проблеми — це і, буде відправним моментом для формулювання власних міркувань за поданою темою.

По-друге, чітко сформулюйте основну думку вашого висловлення, яку точку 0ору на поставлену проблему ви будете аргументувати: це буде теза вашого твору. Теза може бути сформульована на самому початку твору або після короткого прологу — цей композиційний рівень стане вступною частиною вашого твору. Теза складається найчастіше з одного речення. Актуалізовану в ній проблему треба прокоментувати, власну позицію вдало аргументувати

По-третє, як випливає з попереднього пояснення, для доведення думки треба дібрати вдалі аргументи: історичні факти, приклади з літературних творів, власний досвід тощо.

Наведення доречних історичних прикладів робить ваші міркування переконливими і свідчить про поінформованість автора роздуму, різнобічність його знань. Приклади з творів художньої літератури, виявляють обізнаність зі світовою лі­тературою, мистецтвом слова, збагачують міркування і підсилюють авторську позицію. Якщо поставлена в темі твору проблема дозволяє навести приклади із власного життєвого досвіду, робіть це обмірковано, але тільки після того, як про­звучали аргументи з історії та літератури.

Аргументи з будь-якого джерела мають бути вдалими, доцільними, вагомими, тобто такими, щоб вони сприяли доказові зазначеної в тезі проблеми і демонстрували вашу вікову і громадянську компетентність і рівень освіченості. Крім того, аргументи мають логічно вписатися у текст вашого твору, тоді вони будуть переконливими.

По-четверте, щоб викладення ваших думок було логічним, слідкуйте за послідовністю аргументів, пов’язуйте наступну думку з попередньою^ використовуйте доречні факти. Логічно побудований текст буде сприйнятий читачем саме так, як того хотів автор: його позиція буде зрозуміла і переконлива.

Іще один критерій правильної організації тексту — послідовність викладу думок. Щоб цього досягти, наступне

речення має розгортати думку, оголошену в наступному. Цьому сприяють вставні слова і словосполучення, які виявляють змістову і емоційну позицію автора (на мою думку, мені здається, на жаль, на щастя тощо), визначають послідовність застосованих аргументів {по-перше, по-друге тощо).

По-п’яте, закінчивши аргументувати зазначену на початку твору тезу, напишіть висновок. Він має бути більш конкретним: ваша позиція тепер чітко визначена, поставлена проблема розв’язана. Вимоги до висновку такі: 1) конкретність, 2) послідовність щодо попередніх міркувань, 3) логічний зв’язок із тезою.

Підсумовуючи сказане, складемо план роботи над створенням власного висловлення (твору-роздуму):

1. Уважно читаємо тему і виділяємо в ній ключове слово.

2. Формулюємо основну думку майбутнього твору.

3. Добираємо аргументи.

4. Логічно і послідовно будуємо текст.

5. Робимо логічний висновок.

Працюйте спершу в чернетці: складіть план майбутнього твору-роздуму; сформулюйте аргументи у вигляді коротких тез; напишіть текст, дотримуючись усіх зазначених вище вимог, не забуваючи, що обсяг вашого твору також обмежений 200-250 словами. Закінчивши роботу, перевірте написане щ6 раз і тільки тоді переписуйте у бланк Б.

Якщо всі зазначені умови виконані, а створене вами власне висловлення, крім того, грамотне орфографічно і пунктуаційно, успіх вам гарантований.

Конструюючи речення, необхідно зважати на. розділові знаки. Краще складати речення такі, у правильності якля ви впевнені. Обсяг тексту має не перевищувати


250 слів, але текст обсягом менше 100 слів не буде оцінено екзаменаторами. За типом текст має бути переважно текстом-роздумом (у порівнянні з описом та розповіддю], оскільки мета висловлювання -довесги свою думку, спираючись на низку аргументів, які учень наводить на доказ того чи іншого твердження. Але роздум буває не тільки на доказ, але й ка спростування твердження, текст-роз-дум з прямими доказами й висновками, з доказами від протилежного. Головне, щоб не було порожніх фраз без доказів, бататослів’я, відходу від теми, Міркуючи про причини та наслідки подій, фактів, спостережень, можна побудувати висловлювання логічно, послідовно, переконливо і зробити доречні висновки, елементи ж опису та розповіді слід підпоряпкупати роздуму і темі висловлювання. Пропонуємо перелік можливих тем морально-етичного та громадського змісту, а також зразки зв’язних висловлювань. Бажаємо успіху!

ЗРАЗКИ МОЖЛИВИХ СМИСЛОВИХ БЛОКІВ ТЕМ
Праця
Кожну справу слід довіряти фахівцеві
Майстра видно по роботі
Кінець вінчає справу
Праця і терпіння все перемагають
Праця живить розум
Лінивий сам собі шкодить
Добра справа перемагає
Досвід - найкращий учитель
Ніщо не дається без наполегливої праці
Цінуй ту працю, яка приносить тобі хвалу, а іншим користь
Навчання, наука
На помилках учаться
Вчитися в будь-якому віці не пізно
Краще тричі запитати, ніж раз помилитися
Навіть найрозумніший помиляється
Знання - це найкращий скарб
Знання - це сила
Пишучи, ти вчишся писати, а говорячи - говорити
Слід знати про все потроху, але все про небагато
Хто пише, той двічі читає
Розум живиться читанням
11)1 чужому научайтесь, й свого не цурайтесь
Ми знаємо стільки, скільки пам’ятаємо
Корені науки гіркі, а плоди - солодкі
Людські стосунки ,
1)3 людьми живи в мирі, а з вадами воюй
Чесність не вимагає нагороди
Хто не вміє підкорятися, той не вміє керувати
Подарунки ворогів - не подарунки
Наказувати собі - найвища влада
Людина - суспільна істота
Легко вибачає іншим той, хто знає свої вади
Вдячність є стимулом до благочинства
Дружба має бути безсмертна, ворожнеча скороминуща
Перемога там, де панує згода
Вірність - це уміння дотримуватися своїх обіцянок
Пам’ятай, що ти людина
Погана трава швидко росте
Хай живе мир між народами
Виховання
Наказувати собі - найбільша влада
Погане товариство псує добрі звичаї
Найкращий з дарунків - доброта
Не одяг прикрашає людину, а людина одяг
Хто щиро любить, той суворо карає
Одяг видає людину
Добра слава - найкраще багатство
Найважливіша професія - бути людиною
Щастя
Людина - коваль свого щастя
Людське щастя ніколи не буває постійним
Щасливі ті, шо встановлюють мир
Щасливо жиги - означає чесно жити
Нечесна людина не буває щасливою
Неволя - найбільше з усіх нещасть
Гроші нікому не дають щастя
Щастя можна швидше знайти, ніж утримати
Здоров’я
Здоровий дух у здоровому тілі
Той невільник, хто стає рабом свого тіла
Немає нічото ціннішого за здоров’я
Не ганебний тоіі рубець, який с наслідком мужності
Поміркованість - охоронець життя
Лікар лікує - природа зцілює
Гігієна - подруга здоров’я
Сім’я
Домашнє вогнище пінніше від золота
Дружна родина - міцна країна
«Рідна мати моя…»
Погане дерево - потані плоди
Подружжя без дітей, як день без соння
Яке коріння, таке й насіння
Не посаг робить шлюб жасливим, а доброзичливість
Повага до батьків - перший закон природи
Нема гіршої кари від поганої жінки
Нема нічого сильнішого за материнську любов
Кохання
Любов усе перемагає
Немає ліків від кохання
Кохання сліпе
Любов - найкращий учитель
Любов схильна довіряти
У коханні завжди чергуються біль і радість
В усік справах - любов
Кривда руйнує кохання
Гнів породжує ненависть, зтода годує любов
Для закоханого будь-які труднощі легкі
Свобода, життя і смерть
Справедливий закон - опора свободи, рівності і братерства
Життя людини - це боротьба
Ганебно продавати свободу за золото
Смерть не може зашкодити великим людям
Життя без свободи - ніщо
Життя коротке, але слава вічна
Батьківщина
Де батьківщина, там добре
Батьківщина - спільна мати всіх громадян
Дим батьківщини яскравіший від вогню чужини
Батьківщину ми любимо пе тому, що велика, а тому, що наша.
Рідна земля усім дорога
Згода громадян - надійний захист країни
«Любов к отчизні де героіть, там вража сила не устоїть» (І. Котляревський)
Загинути за батьківщину - це безсмертя
Мораль
Мораль - це розум серця
Стався до інших так, як хочеш, аби ставилися до тебе
Треба щодня робити добрі справи
Совість - це наш внутрішній суддя
Відданість - це добровільна прихильність до того, хто викликає довіру
Людяність - це здатність брати участь у долі інших людей
Повага - це щире визнання чиїхось чеснот
Мистецтво покращує звичай
Бережи честь замолоду
Найважча професія - бути людиною
Треба жити для інших, якщо хочеш жити для себе

ЗРАЗКИ ЗВ’ЯЗНИХ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ДО СМИСЛОВИХ БЛОКІВ


Г. Сковорода. Йому належить ідея «сродної праці» - такої праці, до якої людина має природний нахил, хист, певні здібності. «Сродна праця» робить людину щасливою, тільки така праця є продуктивною, «потрібне робить неважким, а важке — непотрібним». Про це писав Сховорода у філософських трактатах «Розмова, звана алфавіт, чи буквар світу» («Разговор, назьіваемьій алфавит, или букварь мира») та «Вдячний Еродій», а також у численних віршах та байках.


Даний посібник допоможе вам не лише теоретично, а й практично. Оберіть той чи інший текст, уважно прочитайте його і спробуйте оцінити за відомими вам критеріями. Якщо ваша точку зору на зазначену в темі проблему відрізняється, спробуйте сформулювати її і аргументувати. Ще один вид роботи, не менш корисний: скоротіть занадто великі тексти, викресливши те, що, на вашу думку, їх перевантажує.

Бажаємо вам, шановні випускники й абітурієнти, вдалого складання іспитів для вступу в обраний вищий навчальний заклад!

Переглядів: 22841 | Додав: Preterian | Рейтинг: 4.6/10
Всього коментарів: 2
2 mnzxsaqg   (07.04.2012 12:58)
http://mers635.narod2.ru ePochta Tracker мощный инструмент ради анализа эффективности e-mail рассылки.

1 qwerty   (03.06.2011 09:45)
унылая копиаста

Ім`я *:
Email:
Код *: